ERASMUS+

Erasmus+ Programı eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı programın genel adıdır. Özel PEV Okulları olarak 2015 yılında ilk projemiz olan Engelsiz Yaşam tamamlanmıştır. 2021 yılında ise Union of Solar System via Geogebra projesi Özel Amiroğlu Fen Lisesi öğrencilerimiz altı Avrupa ülkesi ortağı ile çalışmış ve projeyi sonuçlandırmışlardır. Halen Özel PEV Okulları Erasmus+ kapsamında Chance adlı iki yıllık bir proje yürütmektedir. Everybody Have Chance-Herkesin Bir Şansı Olmalı sloganından yol çıkılarak hazırlanan projede dezavantajlı öğrencilerin eğitim süreçlerini iyileştirmek adına Hollanda’dan Almelo ISK ekibi ile ortak olunan proje sürdürülmektedir.

FENBEG

Okulumuz her sene Fenbeg uygulamasına katılmaktadır. FENBEG, fen okur yazarlılığını ölçmek amacı ile daha çok üst düzey düşünme becerilerine odaklanan ve 4-8 sınıf Fen Bilimleri dersi kazanımları üzerine kurulan farklı ve özgün sorulardan oluşturulmuş bir sınav uygulamasıdır. Bu uygulama ile öğrenciye çok yönlü ve çok boyutlu ölçme ve geri bildirim verme imkanı sunmaktadır. Öğrenciniz doğru yanıta neden ulaşamadı? (Hata Analizi) Hangi stratejileri uygulayarak doğru sonuca daha kolay ulaşabilirdi? (Strateji Önerileri) Hangi beceri düzeyinde hangi yeterlik düzeyinde? (Yeterlik düzeyleri) bilgilerini içeren öğrenci karneleri ile geri dönüt verilmektedir.

MATBEG

MATBEG, öğrencilerin birer “yaratıcı problem çözücü” olmalarını desteklemek amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre ayrı ayrı, farklı türde ve sayıda sıra dışı problemlerin bulunduğu, ilk ve ortaokul düzeyi için geliştirilmiş bir uygulamadır. Problemleri çözerken öğrencilere boya kalemi ve her yıl değişen aparatlar verilmektedir. MATBEG Uygulamasına 3,4,5,6,7 ve 8.sınıf öğrencileri katılabilir.

TÜBİTAK

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programının amacı, yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel yorumların yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesi için bilimsel esaslara uygun olan projeleri desteklemektir.
Özel PEV Okulları her sene düzenli olarak TÜBİTAK projesi hazırlar. TÜBİTAK tarafından seçilen UV-C Işınlarının Tuvaletlerdeki Bakteri Sterilizasyonunda Kullanılması başlıklı sunumumuzu önceki yıllarda gerçekleştirdik.

DELE

 • İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı adına Cervantes Enstitüsünün gerçekleştirdiği bir sınavdır.
 • Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne (MCER) uygun şekilde hazırlanmıştır. İspanyolca okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerisini ölçer.
 • Sınav sonucunda katılımcılar resmi ve ömür boyu geçerliliği olan uluslararası yeterlilik belgesi alırlar.

FIT

 • Alman Kültür Merkezi (Goethe Institut) tarafından uygulanan sınavdır.
 • Avrupa Ortak Dil Kriterleri’ne (MCER) uygun şekilde hazırlanmıştır.
 • Dinleme, okuduğunu anlama, yazma ve konuşma bölümleri olmak üzere dört bölümden oluşan Almanca FIT sınavları, Association of Language Testers in Europa (ALTE) – Avrupa Dil Sınavları Birliği standartlarına uygundur.
 • Sınav sonucunda alınan sertifikaların dünya genelinde yüksek bir geçerliliği vardır.

DESTINATION IMAGINATION

DI, dünyanın en büyük yaratıcılık yarışmasıdır. Çocukların ve gençlerin okulda, kariyerlerinde ve tüm yaşamlarında başarılı olabilmek için onlara ihtiyaçları olan becerileri öğretmeyi amaç edinmiş, STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) eğitiminin sanat ve sosyal girişimcilikle harmanlandığı proje tabanlı bir öğrenme programıdır.
Özel PEV Okulları 2016 yılından itibaren katıldıkları bu organizasyonda önemli başarılar elde etmiştir. Her yıl birden fazla takım Türkiye seçmelerinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen yarışmalara katılmaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Global Final’de Özel PEV Okulları takımı dünya 18. olmuştur. 2022 yılında toplam 10 takımla katıldığı yarışmalarda sekiz Türkiye derecesi, beş jüri özel ödülü almıştır. Toplam sekiz takımla 2023 yılında katıldıkları yarışmada ise sekiz Türkiye derecesi ve üç jüri özel ödülü alarak başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

MODEL UNITED NATION (MUN)

MUN (Model Birleşmiş Milletler) dünya çapında bir organizasyondur. Öğrencilerin delege olarak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simulasyondur. Bu organizasyonda Birleşmiş Milletler delegelerinin rolünü üstlenen öğrenciler, tarihi veya güncel siyasi sorunları tartışır. Bu sorunlar aynı zamanda kurgusal da olabilir. Öğrenciler söz konusu sorunlara diplomatik çözümler bulmak adına çaba harcar. Bu süreçte ise yabancı dil becerisini üst düzeyde kullanmaları gerekmektedir. Özel PEV Okulları 2018 yılından beri bu organizasyonda yerini almaktadır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 2022 yılında düzenlenen ECOTRAIN 22 organizasyonunda onur ödülüne layık görülmüştür.

WORLD SCHOLAR’S CUP (DÜNYA BİLGİNLER KUPASI) 

2007 yılından beri düzenlenen ve akademik anlamda dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen World’s Scholars Cup (Dünya Bilginler Kupası), öğrencilere eşsiz bir deneyim sunan bir uluslararası etkinliktir. Dünya’da 65’ten fazla ülkede, 15.000’den fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğin amacı; geleceğin alim ve liderlerine global bir ortam yaratmak, öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamaktır. Farklı kültürlerdeki öğrenciler bir araya gelir, bugün ve geleceğe ait fikir ve durumlar üzerine münazara yapar ve kompozisyon yazar. 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilip kullanılmasını sağlamak ve öğrencileri geleceğin liderleri olarak hazırlamak amacıyla yürütülen bu etkinlik, öğrencilere kendi fikirlerini özgürce dile getirebilecekleri ortamlar sunmaktadır.
Özel PEV Okulları ilk kez 2017 yılında katıldığı bu etkinlikte Yunanistan’a gitmeye hak kazanmıştır. Nisan 2018’de Global Round için Barselona’ya gitmiş ve altın ve gümüş madalyalar kazanmıştır. Nisan 2019’da Koç Okullarında Türkiye finallerine katılmış ve takım olarak Türkiye beşinciliği, İngilizce makale yazmada ise Türkiye birinciliği elde etmiştir. Yurt dışı finalleri için Kazakistan’a gitmiş ve 2022’de ise İzmir’den 6 kupa 121 madalya ile dönmüştür.

BRITISH ENGLISH OLYMPICS (İNGİLİZCE OLİMPİYATLARI)

 • Küresel konular ele alınır.
 • Takımlar; alanında uzman jüriler tarafından İngilizcenin doğru ve akıcı kullanımı, sunum becerisi, ikna kabiliyeti gibi kriterlere göre değerlendirilir.
 • Öğrenciler hem akademik hem de kültürel alanda; araştırma, analitik düşünme becerisi kazanma, problem çözme, toplum önünde konuşma becerileri, liderlik vasıfları kazanma, münazara yapma ve kendine güven kazanma gibi birçok kazanım elde eder.
 • Öğrenciler, farklı uluslardan öğrencilerle 2 hafta boyunca ortak çalışmalara ve kültürel gezilere katılır.
 • 2009 yılından beri her yıl İngiltere’de yapılan bir yarışmadır ve yarışmaya son 4 yıldır Türkiye’nin prestiji yüksek okullarıda katılmaktadır.
 • Geçen yıl 5-18 Nisan 2019 tarihleri arasında 6 kişilik bir takım ile Birleşik Krallık’ın en önemli yatılı kolejlerinden biri olan ArdinglyCollege’de olimpiyatlara katıldık.
 • Kişi başı katılım ücreti her şey dahil ortalama 2400-2800 pound olabilir.

SES BAĞIŞI

Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi öğrencilerimiz, edebiyat zümresinin belirlemiş olduğu eserleri, görme engelliler için seslendirirler. Seslendirilen eserler, okul Youtube sayfasında ve görme engelliler için edebi eserleri barındıran internet ortamlarında paylaşılır.

FIRST LEGO LEAUGE (FLL)

Özel PEV Okulları Robotik Kulübü öğrencileri hem ulusal hem de uluslararası bir yarışma olan, her sene teması FLL tarafından belirlenen First Lego League yarışmasında robot görevleri, yenilikçi proje ve öz değerler kategorilerinde yarışırlar.

INTERNATIONAL STEM OLYMPIAD (ULUSLARARASI STEM OLİMPİYATLARI)

Uluslararası STEM Olimpiyatı öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında yarıştığı uluslararası bir etkinliktir. Birinci sınıftan 12. sınıfa kadar öğrencilerin yarıştığı, soruların STEM eğitimi felsefesi doğrultusunda hazırlandığı uluslararası bir çevrimiçi yarışma platformu olan bu olimpiyatlarda öğrenciler, özellikle problem çözme, analitik düşünme, yaratıcılık ve iş birliği gibi becerileri geliştirmek için zorlu görevlerle karşı karşıya kalırlar.
Özel PEV Okulları öğrencimiz Arda TİLLEM 2022’de Bilgisayar bilimi kategorisinde Türkiye 3.sü ve dünya 7.si olmuştur. Fransa’nın başkenti Paris’te 18-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası STEM Olimpiyatları Büyük Finallerinde ortaokul 7. sınıf öğrencimiz Atakan ACAR, Matematik kategorisi alanında dünya birincisi olarak altın madalyanın sahibi oldu. Öğrencimiz, bilim kategorisi ve kodlama kategorisi alanlarında da yüzde yirmilik dilimde yer alarak gümüş madalya kazandı. Yarışmalarda ortaokul 7. sınıf öğrencimiz Arda KARAPINAR ise bilim kategorisinde dünya birincisi, Matematik kategorisinde ise dünya ikincisi olarak altın madalya kazanırken kodlama kategorisinde de yüzde otuzluk dilime girerek bronz madalyanın sahibi oldu.
Dünya’nın köklü üniversiteleri arasında yer alan Sorbonne Üniversitesinde Fen Bilimleri ve Matematik, Cité Des Sciences et De L’industrie Bilim Merkezinde ise Kodlama sınavlarına giren öğrencilerimiz tüm kategorilerde ilk üç sırada yer alarak ülkemizin bayrağını gururla dalgalandırmışlardır.

e-Twinning

Planlanan çalışmaların, öğrenci merkezli etkinliklerle yürütüldüğü ve bu etkinliklerin çevrimiçi ortamda ortaklarla paylaşıldığı, farklı okullardan, farklı ülkelerden öğrencilerin iş birliğini esas alan projelerdir. Özel PEV Okullarında ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde çalışan e-Twinning kulübü etkinlikler düzenlemektedir.

AVRUPA GENÇLİK PARLEMENTOSU

Günümüz dünyasının önemli ve acil konularını akranlarıyla birebir tartışmak amacıyla Avrupa’dan gençleri bir araya getiren bir akran öğrenmesi programıdır. Avrupa’da yaşayan tüm gençlere ulaşarak gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerinde onlara yardımcı olmayı amaçlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu, geleceğin vatandaşları olarak gençlerin, diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin farklı olmalarını, farklılıklarına saygılı olma ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışmalarını sağlar. Özel PEV Okulları öğrencileriyle bu programda yerini almaktadır. İlk kez 2022 yılında yapılan başvuru ardından 2023 yılında, Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi’nden bir öğrencimiz Avrupa Gençlik Parlamentosu’na delege olarak kabul edilmiş ve üyeliği onaylanmıştır.

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ ULUSAL EĞİTİM FORUMU

Üsküdar Amerikan Lisesi Ulusal Eğitim Forumu lise öğrencilerinin belli komiteler içerisinde bir araya gelerek güncel konuları tartışıp bir sonuca varmalarını ve vardıkları sonucu bir çözüm taslağı içinde sunmalarını sağlayacak ulusal bir konferanstır. Öğrenciler konferansta Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel durumu, sanat, medya, uluslararası ilişkiler ve çevresel sorunlar gibi konuları tartışırlar. Özel Amiroğlu Fen Lisesi öğrencileri 2022 yılında düzenlenen forumda yerini almıştır.

GENÇ BİZZZ
JA It’s My Business!
(Bu Benim İşim!)

11-15 yaş grubundaki çocuklar altı hafta boyunca arkadaşlarıyla ortak karar alma, şirket kurma, ihtiyaç analizlerini yapma gibi davranışlar geliştirdiği bir projedir. Öğrenciler girişimcilik ile ilgili bilgi sahibi olur, iş planı hazırlar, müşteri odaklı ürün geliştirmeyi ve piyasa ihtiyaçlarını belirlemeyi öğrenir, ürünü pazarlarken izlenmesi gereken yolların ve reklamların pazarlamadaki önemini fark ederler. Ayrıca program çocukların sınıf ortamında kişisel yetkinliklerini, becerilerini fark etmesini sağlayarak bunu eğitim ve kariyer seçimlerinde kullanabilmesine katkı sağlar. Özel PEV Okulları ilk kez 2022 yılında katılım sağladığı bu organizasyonda finale kalma başarısı göstermiştir.

EURASIAN SCHOOL DEBATE (ESDC)

Avrasya Okulları Münazara Şampiyonası (ESDC), farklı ülkeleri temsil eden lise düzeyindeki takımlar için yıllık açık İngilizce münazara turnuvasıdır. Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi öğrencilerinin 2022-2023 eğitim öğretim yılında katıldığı münazara şampiyonası her yıl sömestr tatilinde Robert College’da gerçekleşmektedir.

ULUSLARARASI GENÇLİK ÖDÜLÜ

Uluslararası Gençlik Ödülü 130’dan fazla ülkede uygulanan ödül programı, 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği, Bronz, Gümüş ve Altın olarak üç farklı kategoriden oluşan, heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programının amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi öğrencileri de 2022 yılında programa başvurmuş olup öğretmenlerimiz ilk grup Mentor ve Liderlik Eğitimini tamamlamıştır. Okulumuz gelecek yıllarda almayı hedeflediği gençlik ödülleri için heyecan ve özveri ile çalışmalarını sürdürmektedirler.

BRITISH ENGLISH OLYMPICS (İngilizce Olimpiyatları)

Oxford Uluslararası Eğitim Grubu tarafından her yıl İngiltere’de düzenlenir ve farklı ülkelerden 12-16 yaş grubu öğrencilerin oluşturduğu takımlar yarışır. British English Olympics; sahne performansı, münazara, sunum gibi farklı kategorilerde öğrencilerin akademik dil becerilerini kullanmalarına ve zaman yönetimi, yaratıcılık, takım çalışması, topluluk önünde konuşma, liderlik gibi konularda ise kendilerini geliştirmelerine katkı sağlar.

EKO Okullar

Özel PEV Okulları bir Eko-Okul’dur. Eko-Okullar Programı okul öncesi, ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Özel PEV Okullarındaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.