Türkiye Zekâ Vakfının her yıl düzenlediği Zekâ ve Yetenek Kongrelerinin beşincisi 4-5 Kasım 2017’de ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde gerçekleşti. Özel PEV Okulları olarak biz de zekâ ve yeteneğin farklı bakış açılarıyla ele alındığı bu kongrede bir kez daha yerimizi aldık.

“Özgür ve doğru düşünebilen, düşündüklerini ifade edebilen ve karşıt görüşleri dinleyip koşulları değerlendirerek en uygun çözüm yollarını bulabilen birey” vurgusu yapılan kongrede, zekâ ve yetenek kavramlarının gerek kuramda gerek uygulamada doğru anlaşılmasının insanların mutluluğu açısından hayati önem taşıdığı fikri katılımcılarla paylaşıldı.

Açış konuşmasını Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’nın yaptığı, “Son Söz”ü ise Prof. Dr. Ziya Selçuk’un söylediği kongre boyunca öğretmenlerimiz alanlarında uzman eğitimci, sanatçı ve yöneticilerin sunumlarına, panellere ve atölyelere katıldılar. “Dr. Alp Sırman’ın Çevremizde Olup Bitenler: Zekâya Evrimsel Bakış, Cevat Ayna’nın Mutlu Sınıf, Mehmet Auf’un Başarının Olmayan Formülü, Modern Sabahlar’ın Modern Kafa Modern Vücutta Bulunur, Prof. Dr. Sinan Canan’ın Örüntü Zekâsı, Dr. Şeref Oğuz’un 100 Yıl Sonraki Dünya, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Dilek Livaneli’nin Bir Dilek Yetmez, Prof. Dr. Nebi Sümer’in Yeteneğin Keşifle Buluşmasında Güvenli Aile ve Okul İkliminin Rolü…” gibi daha birçok sunum, Prof. Dr. Ahmet İnam’ın “Güzel insan, bütün insandır.” sözüyle zenginleştirdiği “Zekâ gerçek hayatta ne işe yarar?” isimli panel ve “Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Burak Karabey’in Yenilikçi Bilim ve Matematik Deneyleri” atölyesinde zekâ ve yeteneğin duygusal ve kültürel boyutlarının da tartışıldığı konuşmaların paydaşı oldular.

Kongrede bir diğer eğlenceli ve düşündürücü kısım da kongrenin ana başlığı olan “kafakafaya” sloganıydı. “Daha iyi”nin kafa kafaya vermekle, bireysel değil birlikte düşünmeyle ve zekâ ortaklığıyla mümkün olabileceğine çekilen dikkat, katılımcıların kongre boyunca bir sorgulama içine girmesini sağladı.

Sunum aralarında konuşmacılarla sohbet etme fırsatı da bulan öğretmenlerimiz; kongre sonrasında öğrenmekten, sorgulamaktan, farklı insanlar ve düşüncelerle karşılaşmaktan büyük keyif aldıklarını dile getirdiler.