Okul öncesi 6 yaş grubu öğrencilerimiz ile odağımıza “Bir çizgi ile ne yaparsın?” sorusunu alarak okuma yazmaya hazırlık süreçlerinin çizgi çalışmaları bölümüne giriş yaptık. “Bir Çizgi” kitabı ile uzun, kısa, ince, kalın, dairesel, eğik ve zikzaklı çizgiler çizebileceğimizi öğrendik. Bununla birlikte kitapta bulunan geometrik şekiller ve renkler ile öğrencilerimizin görsel hafıza ve algılarını destekledik.

Kitap bittiğinde öğrencilerimiz ile çizgilerin harfleri, harflerin yazıları oluşturduğu üzerine sohbet ettik. Öğrencilerimizin çizgi çalışmalarının okuma yazma süreçlerini destekleyeceği konusunda bilinçlenmelerini sağlayıp çizgi çalışmaları konusunda güdülenmelerini sağladık.

Son aşamada öğrencilerimize “Bir çizgi ile ne yaparsın?” sorusunun ve bir çizginin bulunduğu etkinlik kağıtlarını dağıtıp serbest çalışmaya başladık. Öğrencilerimiz kâğıtta bulunan çizgiyi yaratıcı resim çalışması ile bir resme dönüştürerek hayal güçlerini sergileme fırsatı buldular. Öğrencilerimizin resimlerini sunmasıyla etkinliğimizi tamamladık.