Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi öğrencilerimiz, geçtiğimiz hafta 16-19 Mart tarihleri arasında BİLKENT LABORATORY & INTERNATIONAL SCHOOL tarafından düzenlenen ve her yıl lise öğrencileri arasında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını simülasyon yoluyla öğretmeyi amaçlayan MUNESCO18 konferansına katıldı. Türkiye’nin önde gelen okullarından öğrencilerin de katıldığı MUNESCO 18 konferansında uluslararası platformda önem taşıyan birçok konu tartışıldı.

Okulumuz MUN Kulübü öğrencileri Mert ÖZARSLAN, Talia KAYGIN, Tuna ERTÜRK, Serdar OMURCALI, Sinem BAYAZIT, Gökçe ÇINAR, Meltem SEVİMLİ, Sıla EROL ve Tuana Işınsu POLAT etkinlik öncesinde Birleşmiş Milletlerin çalışması ile ilgili hazırlıklar yaptılar ve Birleşmiş Milletlere üye ülkeleri ilgilendiren önemli dünya meselelerini tartıştılar. MUNESCO18 ile öğrencilerimiz, Birleşmiş Milletlerin ve organlarının nasıl işlediğini öğrenme fırsatı elde ederken Birleşmiş Milletlerin farklı komitelerinde yer alan üyeleri temsil ettiler, dünya gündemindeki çeşitli konuları tartıştılar ve anlaştıkları noktalar üzerinde kararnameler hazırladılar. Bunun yanında tüm öğrenciler, geldikleri ülke dışındaki ülkeleri temsil ederek, o ülkenin sorunlarına çözüm getirme ve geliştirme hakkında çalışmalar yaptılar. Fikirlerini bireysel olarak ifade edebildikleri gibi takım olarak da çalışabilme imkânına sahip oldular.

MUNESCO’18’e katılan tüm öğrenciler üst düzey bir İngilizce ile fikirlerini açıkladıkları beyin fırtınaları ve tartışmalar sonucunda sorunlara çözüm önerileri sunarlarken aldıkları kararların bulunduğu sonuç raporlarını da ayrıntılı bir şekilde hazırladılar. Konferansta kararların hazırlanması, tüm lobi faaliyetleri ve tartışmaların sadece İngilizce olarak yapılması öğrencilerimize İngilizcelerini geliştirme ve bu dilde pratik yapma olanağı sundu. Bunun yanı sıra, Birleşmiş Milletlerin resmi tarzına sadık kalınarak yürütülen çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz, parlamento usulüne göre müzakere ve münazara yöntemlerinde de deneyim sahibi oldular.