Bir dünya düşünün; hiç görülmemiş, yaşanmamış, hayali kurulmamış… Bir sanatçı düşünün; dünyanın rengine, şekline ve mucizelerine hiç tanık olmamış… Peki, ya parmaklarımızın bir sihri olsaydı acaba dünyayı nasıl görürdük?

Eşref ARMAĞAN, görme yetisi doğuştan olmayan fakat etrafındaki her şeyi parmak uçlarıyla görüp yeniden yorumlayan dünyaca ünlü Türk ressam… 50 yılını resim sanatına adamış sanatçımızın serüveni; ödüllü belgesellere, Harvard Üniversitesindeki araştırmalara konu olacak kadar etkileyici. Uzmanlar, Eşref ARMAĞAN’ın görme yetisi olmadığı halde dokunduğu nesnelerin beyninin görme mekanizmasını harekete geçirdiğini tespit etmişler ve sanatçının bu durumunun dünyada bilinen tek örnek olduğunu açıklamışlardır.

Bizler de bu bilgiler ışığında, 4. sınıf öğrencilerimiz ile görsel sanatlar dersinde önce Eşref ARMAĞAN’ı yakından tanıdık, ardından onun gibi gözlerimiz kapalı resim yapmayı denerken sanatçının duygularını anlamaya çalıştık. Öğrencilerimizin yepyeni bir deneyim elde ettiği dersimizi keyifle gerçekleştirdik.