Hayatımızın birçok alanında ihtiyaç duyduğumuz teknolojinin doğru ve sağlıklı kullanılması gerektiğini öğrencilerimize hatırlatmak, sanal dünyada dikkatli ve doğru davranmak için Rehberlik birimimiz bazı etkinlikler gerçekleştirdi.  İlk olarak öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve teknoloji kullanım düzeylerini tespit etmek amacıyla rehberlik birimimizce ‘’Teknoloji Kullanımı Testi’’ uygulandı. Teknoloji ve internet bağımlılığı kapsamında okulumuz öğrencilerine Yeşilay desteği ile Psikolog Cengiz Türkmen tarafından ‘’Sağlıklı ve Doğru Teknoloji Kullanımı’’ semineri verildi.

Seminerde teknoloji bağımlılığı nedir, teknoloji bağımlılığı belirtileri, kimlerin risk altında olduğu, teknoloji bağımlılığı çeşitleri ve teknoloji bağımlılığına karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verildi. Teknolojik aletler ile fazla vakit geçirmemeleri, sosyalleşmeleri, arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri konularında öğrencilere uyarılar yapıldı. Psikolog Cengiz TÜRKMEN, sosyal medyanın hayatımızda çok fazla yer kaplamasının bazı olumsuzlukları tetiklediğini söylerken bu konuyu, soru cevap ve örnek olay gibi yöntemler kullanarak özetledi. Aynı zamanda sosyal medyanın, toplumsal olarak kültürel ve belirleyici değerlerimize de zarar verdiğini, insani duygularımız yitirmemize, arkadaşlık ilişkilerimizin körelmesine, ailemize zaman ayırmamamıza, kültür ve ahlaki yozlaşmaya, bilgi kirliliğine ve boşa harcanan saatlere sebep olduğunu öğrencilere örneklerle anlatarak toplumsal ve sosyal bilinç konusuna vurgu yaptı.

Eğitimden sağlığa, oyundan eğlenceye kadar her türlü ihtiyacın internet üzerinden yapıldığının, bunun ilk bakışta olumlu gibi görünse de çok çeşitli riskleri beraberinde getirdiğinin altını çizdi. İnternetin aşırı kullanılmasıyla uyku düzeninde bozulma, sağlıksız beslenme, gözlerde kuruluk, bel ve sırt çevresinde ağrı, kişisel temizliği aksatma, yalnız ve mutsuz hissetme, asosyal davranma, özgüvende düşüş, çevreyle ilişkinin zayıflaması ya da kopması, sosyal kaygı düzeyinde ve saldırganlık davranışlarında yükselme, yalnızlaşma gibi sorunları ortaya çıkardığını da anlattı. Son derece ilgi çekici ve keyifli geçen sunumun sonunda öğrenciler de interneti daha bilinçli ve dikkatli kullanma sözü vererek sunumdan ayrıldılar.