Sosyal Bilgiler zümresi tarafından düzenlenen ve 7. sınıf öğrencilerimizin katıldığı Kapadokya-Konya gezisi her açıdan öğrenmeyle geçti. Gezimizin ilk durak yeri Konya Tropical Kelebek Diyarı oldu. Öğrencilerimiz rehber eşliğinde Kelebek Diyarının bilinmeyen yönlerini öğrenme fırsatı buldular. Dünya üzerinde yaşayan birçok kelebeği doğal ortamında yakından incelediler. İkinci durağımız ise Mevlana Müzesiydi. Burada Türbenin bölümlerini, o dönemde giyilen elbiseleri, el yazma eserlerini rehber eşliğinde öğrendiler.

Ertesi günkü başlangıç durağımız Kapadokya’da bulunan Kaymaklı yer altı şehri oldu. Kaymaklı yer altı şehri, beş bin kişi barındırma kapasitesine sahip olmakla birlikte sekiz kattan oluşuyor. Şehirde dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek tehlikeleri önlemek amacıyla kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor. Günümüzde ise yalnızca ilk dört katı ziyaretçilere açık olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni öğrencilerimiz rehberler eşliğinde incelediler.

Gezimize Göreme’de bulunan Göreme Açık Hava Müze’siyle devam ettik. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kiliselerini gezdik.  Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler ve ortaya çıkarılan ilk boya katmanlarını yakından inceledik. Gezimize Avanos Çanak-çömlek Atölyesi, Güvercinlik vadisi, Uç Hisar kalesi, Nazar ağacı devam ettik. Öğrencilerimiz Çanak-çömlek yapımını uygulamalı olarak tecrübe etme fırsatı buldular.

Gezimizin diğer bir durağı ise Ihlara Vadisi oldu. Burada öğrencilerimiz vadiye inerek Melendiz Çayı’na ulaştılar. Vadi de yer alan çayın eşsiz manzarasını doyasıya yaşadılar. Gezimize Dervent Vadisi ve Paşa Bağlarında fotoğraf molası vererek devam ettik.

Gezinin son durağı olan Konya Bilim Merkezi’nde öğrencilerimiz birbirinden farklı eğlenceli atölyelere katılarak bilgilerini tazelemiş oldular.