Climate İnteractive, Change For Climate, Eğitimde Sistem Düşüncesi Platformu işbirliği ile okulumuzda düzenlenen Dünya iklimi simülasyonu başarıyla gerçekleşti.

Dünya İklimi Oyunu bugüne kadar, ortaokul öğrencilerinden Birleşmiş Milletler çalışanlarına kadar dünya çapında onlarca ülkede binlerce kişi tarafından oynandı. Türkiye’de ilk defa okulumuzda oynanan oyunda öğrenciler, dünya üzerindeki altı farklı bölgenin delegeleri olarak simülasyonda rol aldılar.

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden ve Change For Climate projesinin mimarlarından olan Oğuz Tosun, Berina Mina Kılıçarslan ve Beyza Özel etkinlikte kolaylaştırıcı olarak rol alırken Eğitimde Sistem Düşüncesi platformundan Emre Göktepe bilgisayar simülasyonunu çalıştıran teknik ekipte yer aldı.

Simülasyonda küresel bir iklim zirvesine katılan öğrenciler,  yaptıkları pazarlıklarla küresel ısınmayı iki santigrat derecenin altına indirmek için çaba sarf ettiler.  İklim değişikliği ile  ilgili farkındalık yaratmak amacıyla oynanan oyun, aynı zamanda öğrencilerimizin empati, ikna, sunum becerilerini geliştirmiş oldu.

Özel PEV Okulları Genel Müdürü Pınar Kaya, günün sonunda etkinliği organize eden ekibine ve şehir dışından gelen proje ortaklarına teşekkür sertifikası verdi. Pınar Kaya, ikinci dönem bu etkinliği diğer liseleri de okullarına davet ederek yeniden gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.