Okulumuzun 6-7-8.sınıflarından oluşan öğrenci grubumuz matematik zümresince düzenlenen gezide matematiği doyasıya yaşadı. Öğrencilerimizin ilk durağı Aydın’da bulunan Tales Matematik Müzesi idi. Tales Matematik Müzesinde uzman matematik eğitmenleri rehberliğinde olasılıktan Pascal üçgenine, ardışık sayılardan asal sayılara, çevre-yarıçap ilişkisinden silindir-yarıçap ilişkisine, tam kare açılımının geometrik ispatından çarpma işlemi mantığına kadar birçok istasyonu incelediler.

Öğrencilerimizin ikinci durağı Şirince köyünün (İzmir – Selçuk) 1 km uzağında, yemyeşil bir ortamda 7’den 70’e herkesin her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü Nesin Vakfı’na ait Nesin Köyü idi. Köyü gezen öğrencilerimiz Matematik Profesörü Ali Nesin’den matematik dersi aldılar. Öğrencilerimiz Ali Nesin’in her yaşa hitap eden sorusunu cevaplarken problem çözmenin farklı yollarını deneyimleyip aynı zamanda yanlış yapmanın kendilerine kattığı kazanımlara da tanık oldular.

Nesin Köyü’nde geçirdikleri keyifli saatlerin ardından öğrencilerimizin gezisi Şirince’deki Taş Mektep Müzesi ile devam etti. Öğrencilerimiz müzede Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar Osmanlı Devleti’nin eğitimdeki yenileşme çabalarını ve Cumhuriyet döneminde zorluklar içerisinde sürdürülmeye çalışılan idealist eğitimin izlerini objeler, belgeler ve fotoğraflarla incelediler. Gezimiz tarihi Rum evlerinin bulunduğu Şirince sokaklarında devam etti.