15-17 Aralık 2017 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından düzenlenen ve her yıl lise ve üniversitesi öğrencileri arasında gerçekleştirilen, Birleşmiş Milletler’in çalışmalarını simülasyon yoluyla öğretmeyi amaçlayan ECOTRAIN 17 Konferansı’na katıldık. Türkiye’nin önde gelen okullarından öğrencilerin de katıldığı ECOTRAIN 17 konferansında uluslararası platformda önem taşıyan birçok konu tartışıldı.

Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslar olan MUN’ (‘Model United Nations’) konferanslarında dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler gerçek dünya meselelerini tartışarak sorunlara çözüm ararken kültürel etkileşimi de sağlamış olurlar. Okulumuz MUN kulübü öğrencileri Mert ÖZARSLAN, Tuna ERTÜRK, Serdar OMURCALI, Sinem BAYAZIT, Ayşe İrem ACA, Gökçe ÇINAR, Meltem SEVİMLİ, Zeynep KESKİN, Sıla EROL, Nil ÖGE, Ceylin Gül GÜNER, ve Tuana Işınsu POLAT etkinlik öncesinde Birleşmiş Milletler’in çalışması ile ilgili hazırlıklarını yaptılar ve Birleşmiş Milletler’e üye ülkeleri ilgilendiren önemli dünya meselelerini tartıştılar; böylelikle öğrencilerimiz Birleşmiş Milletlerin ve organlarının nasıl işlediğini öğrenme fırsatı elde ettiler. Ayrıca öğrencilerimiz, Birleşmiş Milletler’in farklı komitelerinde yer alan üyeleri temsil ederek dünya gündemindeki çeşitli konuları tartıştılar ve anlaştıkları noktalar üzerinde kararnameler hazırladılar. Bunun yanı sıra konferansa katılan tüm öğrenciler, geldikleri ülke dışındaki ülkeleri temsil ederek, o ülkenin sorunlarına çözüm getirme ve geliştirme hakkında çalışmalar yaptılar. Fikirlerini bireysel olarak ifade edebildikleri gibi takım olarak da çalışabilme imkânına sahip oldular.

ECOTRAIN 17’ye katılan tüm öğrenciler bu süreç sonunda üst düzey bir İngilizce kullanarak beyin fırtınaları ve tartışmalarla sorunlara çözüm önerileri sundular ve aldıkları kararların bulunduğu sonuç raporlarını hazırladılar.  Konferansta kararların hazırlanması, tüm lobi faaliyetleri ve tartışmaların sadece İngilizce olarak yapılması, öğrencilerimize İngilizcelerini geliştirme ve pratik yapma olanağı sundu. Birleşmiş Milletler’in resmi tarzına sadık kalınarak yürütülen çalışma sayesinde öğrencilerimiz, parlamento usulüne göre müzakere ve münazara yöntemini öğrendiler. Etkinlik boyunca öğrencilerimize İngilizce öğretmenlerimiz Ferhat GÜNEŞ ve Cevriye DEMİREL eşlik etti.