İlkokul kademesi öğrencilerimiz ile Görsel Sanatlar dersinde, Müzede Özçekim Haftasını yaşatabilmek amacıyla tüm hafta boyunca sanal olarak müze gezileri gerçekleştirdik. Bu etkinlik kapsamında 2 ve 4. sınıf öğrencilerimiz sanatçı Pablo Picasso’nun; 3. sınıf öğrencilerimiz ise sanatçı Van Gogh’un önemli eserlerini yakından tanıma fırsatı buldular.

Pablo Picasso’nun bazı eserleri kısa bir süreliğine İzmir’de bulunan Arkas Sanat Merkezinde sergilenmiş daha sonra ise yeniden gezilebilmesine olanak sağlamak amacıyla kapılarını sanal olarak izleyicisine yeniden açmıştı. Van Gogh Müzesi ise sanal tur videolarla birlikte dijital arşivini genişleterek yüzlerce resim, çizim ve içeriği Vincent Van Gogh’un en büyük sanat koleksiyonunu çevrimiçi erişime yeniden açtı. Bizler de öğrencilerimiz ile bu fırsatları değerlendirdik ve eğlendirici ve öğretici online gezi gerçekleştirdik.

Sanal sergide öğrencilerimiz Pablo Picasso ve Van Gogh’un çok bilinmeyen yönlerini keşfetme fırsatı elde ettiler. Picasso’nun bir balo topluluğu için tasarladığı kostümler, boğa güreşlerine dair çizdiği eskiz ve yağlı boya eserleri, kişisel resimleri, sirklere dair yaptığı çalışmalar ve Van Gogh’un otoportre galerisi, köy yaşamından sahneleri konu alan eserlerini incelediler. Sanal gezimiz boyunca eserler hakkında paylaşımlarda bulunan öğrencilerimiz derslerde öğrendikleri bilgileri de eserleri görerek pekiştirme fırsatı elde ettiler. Müze gezimizin sonunda özçekimlerimizi de yaparak keyifli müze gezimizi tamamladık.