7 ve 8. sınıf öğrencilerimizden oluşan 40 kişilik bir grup, matematik öğretmenlerimiz rehberliğinde,  13-15 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir Şirince’nin 1 km uzağında, 7’den 70’e herkesin her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü Nesin Matematik Köyünde üç günlük bir eğitime katıldı.

“Matematiği öğretmek ve sevdirmek” amacıyla kurulan bu köyde paylaşmanın ve düşünmenin sınırı yok. Sınırı olmayan bu ortamda bulunmaktan ve çalışmaktan keyif alan öğrencilerimiz; matematiksel düşünebilme, soyutlama, sorgulama, çıkarım yapma, sonuçları öngörme, modelleme ve planlama gibi hem okulda hem de hayatlarında kullanabilecekleri önemli beceriler deneyimlediler. Basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru ilerleyen eğitim sürecinde matematiksel düşünme yetilerini üniversite düzeyine kadar zorladılar.

Derse katılımları, sordukları sorular, ürettikleri çözümler ve ilgileriyle Ali Nesin’in dikkatini üzerlerinde toplayan öğrencilerimiz, eğitimin son gününde Ali Nesin’den evde çalışıp üzerine düşünebilecekleri ve sonuçlarını öğretmenleriyle paylaşabilecekleri bir çalışma istediler.

Sosyal anlamda da kamptan sonuna kadar faydalanan öğrencilerimiz derslerden arta kalan zamanlarda köyün doğal güzelliklerinin tadını çıkardılar ve Efes Antik Kenti’ne yaptıkları ziyaret ile tarihi bilgi dağarcıklarını geliştirdiler.