Özel PEV Amiroğlu Fen Lisesi öğrencilerimiz, 13-15 Aralık 2019 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından düzenlenen, her yıl lise ve üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen ve Birleşmiş Milletlerin çalışmalarını simülasyon yoluyla öğretmeyi amaçlayan ECOTRAIN19 konferansına katıldı.

Türkiye’nin önde gelen okullarından öğrencilerin de katıldığı ECOTRAIN19 konferansında uluslararası platformda önem taşıyan birçok konu tartışıldı.

Okulumuz MUN Kulübü öğrencileri etkinlik öncesinde Birleşmiş Milletlerin çalışması ile ilgili hazırlık yaptılar ve Birleşmiş Milletlere üye ülkeleri ilgilendiren önemli dünya meselelerini tartıştılar. ECOTRAIN 19 ile öğrenciler; Birleşmiş Milletlerin ve organlarının nasıl işlediğini öğrenme fırsatı elde ettiler.

Ayrıca öğrencilerimiz, Birleşmiş Milletlerin farklı komitelerinde yer alan üyeleri temsil ettiler, dünya gündemindeki çeşitli konuları tartıştılar ve anlaştıkları noktalar üzerinde kararnameler hazırladılar. Bunun yanında tüm öğrenciler, geldikleri ülke dışındaki ülkeleri temsil ederek o ülkenin sorunlarına çözüm getirme ve geliştirme hakkında çalışmalar yaptılar. Fikirlerini bireysel olarak ifade edebildikleri gibi takım olarak da çalışabilme imkânına sahip oldular.

ECOTRAIN19 konferansına katılan tüm öğrenciler üst düzey bir İngilizce ile fikirlerini açıkladıkları beyin fırtınaları ve tartışmalar sonucunda sorunlara çözüm önerileri sundular ve aldıkları kararların bulunduğu sonuç raporlarını hazırladılar.

Konferansta kararların hazırlanması, tüm lobi faaliyetleri ve tartışmaların sadece İngilizce olarak yapılması öğrencilerimize İngilizcelerini geliştirme ve pratik yapma olanağı sundu.

Bunun yanı sıra, 10. sınıf öğrencilerimizden Nehir SÜCÜLLÜ “UNFCCC” komitesinde “The Best Delegate”, NATO komitesinde Emirhan ERTÜRK ise “Outstanding Delegate” ödüllerine layık görüldü.