Özel PEV Okulları Amiroğlu Fen Lisesi koordinatörlüğünde 2018 yılında başlayan “Union of Solar System via Geogebra” isimli proje, pandemi dolayısıyla verilen aranın ardından geçtiğimiz günlerde sona erdi. Projenin öğrencisiz gerçekleştirilen son hareketliliği kapsamında güneş sistemi simülasyonu aşaması tamamlandı. Öğrencilerin proje içeriğinde yer alan etkinliklere ve bilgilere ulaşabilmesi için web sayfası hazırlandı. Proje kapsamında Aydın’da yer alan Thales Matematik Müzesi ve Şirince’de yer alan Matematik Köyü’ne ziyaretler gerçekleştirildi.

Geogebra Programı ile Güneş sisteminin 3 boyutlu bir modellemesinin yapıldığı projeye İtalya, Finlandiya, Portekiz, Çekya ve Türkiye’den toplamda 120 öğrenci ve 14 öğretmen katıldı. Hareketlilik kapsamında misafir edilen öğretmenler Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen’i ziyaret ettiler ve proje hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Misafir öğretmenler ziyaretlerinde ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Sn. Mehmet Çimen’e takdim ettiler.

Güneş sistemiyle ilgili bilgilendirme videoları, Geogebra programıyla hazırlanan simülasyon, uzayda yer alan gazlarla ilgili deneyler, planetaryum ziyaretleri, çeşitli üniversitelerden konuşmacıların bilgi verdiği toplantılar, ülkelerin önemli turistik noktalarına yapılan ziyaretler gibi birçok etkinliğin yer aldığı proje kapsamında yapılan çalışmalara ait yazılı ve görsel dokümanlar www.solarsystemingeogebra.com web sitesinde diğer öğrencilerin ve uzay meraklılarının kullanımına açıldı. Özel PEV Okulları olarak bir Erasmus+ projesini daha tamamlamanın gururunu yaşıyor, emeği geçen öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.