Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277 tarihinde Türkçeyi Anadolu’da resmi dil ilan etmesinin onuruna her yıl gerçekleştirdiğimiz okul içi ve okul dışı etkinliklerimize bu yıl da devam ettik.

7. sınıf öğrencilerimizle geleneksel hâle getirdiğimiz, Türkçe isim taşıyan mağazalara teşekkür belgesi sunma etkinliğimiz için bu yılki durağımız Çamlık Caddesi’ndeki işletmeler oldu. Önceki yıllarda Teras Park AVM, Delikliçınar Meydanı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Bayramyeri gibi şehrimizin önemli bölgelerindeki mağazaları ziyaret eden öğrencilerimiz; bu yıl da Çamlık Cadde’sinde bulunan işletmeleri gezerek işletme sahiplerine belgelerini verip teşekkürlerini sundular. Oldukça şaşıran ve mutlu olan mağaza sahipleri ise öğrencilerimizle Türkçenin önemi üzerine kısa süreli sohbetler gerçekleştirdiler.

Okul içi etkinliklerimizde ise ilk olarak PEV Fen Lisesi öğrencilerimiz ünlü yazar, seslendirme sanatçısı ve program sunucusu Yekta Kopan’la buluştular ve okum üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler. Türkçenin Anadolu’da resmi dil ilan edilmesi onuruna, ortaokul ve lise öğrencilerimizin yaptıkları çalışmalar okulumuzdaki panolarda sergilendi. Ortaokul öğrencilerimiz, ‘’Harmanlama Şiirler’’, ‘’ 6 Kelimelik Öyküler’’, ‘’Öykülü Resimler’’ ve ‘’Kelime Tasarımları’’ çalışmalarıyla; lise öğrencilerimiz ise “Matruşka Öyküler’’, ‘’Eylem Sergileri’’, ‘’Kalın/İnce Öyküler’’ çalışmalarıyla yaratıcılığın sınırlarını zorladılar ve sergiyi gezenlerden tam not aldılar.