Okulumuzun matematik zümresi, 5. ve 6. sınıf öğrencilerinden oluşan 85 kişilik öğrenci grubu ile Aydın Tales Matematik Müzesini ziyaret etti. Tales Matematik Müzesi’nde matematiğin daha önce hiç görülmemiş taraflarını keşfeden öğrencilerimiz, görsel ve dokunsal olarak matematiği hissettiler. Kendi alanında uzman matematik eğitmenleri ile matematiği hikâyelerle dinlediler. Günlük hayattaki matematiğin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun istasyonlarla matematiği, soyut olmaktan çıkarıp somut hale getirerek matematiğe dokundular ve problemlerin farklı çözüm yolları olabileceğini yaşayarak gördüler.
Öğrencilerimiz ayrıca Türkiye’deki en eski demiryolu hattı olan İzmir-Aydın Demiryolu hattının eski bir kısmı üzerinde, Çamlık mahallesi yakınında kurulmuş olan Lokomotif Müzesi’ni ziyaret ettiler. İçlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün vagonunun da bulunduğu vagon ve lokomotifleri büyük bir ilgiyle incelediler.
İzmir Selçuk’ta bulunan Anadolu kültürünü, yaşantısını, örf ve adetlerini, çocuk oyunlarını, İstiklal Savaşı yıllarını anlatan Maket Köy’ü ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz bu maket köyü oluşturan, Köy Enstitüsü mezunu emekli Fen-Matematik öğretmeni Ayhan Çetin ve eşi Nazmiye Çetin ile tanışarak sorularını sorma fırsatı buldular.
Kurtuluş Savaşı sırasında düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan Yörük Ali Efe’nin, Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak düzenlenen Yenipazar’daki evini ziyaret ettiler.
Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, tamamen mermerden inşa edilmiş olan, geriye bugün sadece bir iki sütunu kalan antik kent Selçuk İzmir’de bulunan Artemis Tapınağını da görme fırsatı buldular.