Okulumuzu temsil eden bir grup ortaokul öğrencisi 23-24-25 Şubat tarihlerinde Bilkent Laboratuvar ve Uluslararası Okulu tarafından düzenlenen JMUNESCO’18 Konferansı’na katıldı. Konferans boyunca öğrencilerimize İngilizce öğretmenleri Gökçen KODAL ve Gamze ÇETİN eşlik etti. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan çalışmaları simülasyon yoluyla öğretmeyi amaçlayan konferansa Türkiye’nin önde gelen okullarından birçok öğrenci katıldı. Konferansta uluslararası platformda önem taşıyan birçok konu tartışıldı.

Okulumuz öğrencileri etkinlik öncesinde Birleşmiş Milletlerin çalışmaları ile ilgili hazırlık yaptılar ve önemli dünya meselelerini tartıştılar. Öğrencilerimiz JMUNESCO’18 ile Birleşmiş Milletlerin organlarının nasıl işlediğini öğrenme fırsatı elde ettiler. Konferansa katılan öğrenciler farklı ülkeleri temsil ederek sorunlara çözüm getirme ve geliştirme hakkında çalışmalar yaptılar.

Katılan tüm öğrenciler üst düzey bir İngilizce ile fikirlerini açıkladılar. Beyin fırtınası ve tartışmalar sonucunda sorunlara çözüm önerileri sunan öğrencilerimiz çözümlerini raporlarla belgelediler. Konferansta kararların hazırlanması, tüm lobi faaliyetleri ve tartışmaların sadece İngilizce olarak yapılması öğrencilerimize İngilizcelerini geliştirme ve pratik yapma olanağı sundu. Birleşmiş Milletlerin resmi tarzına sadık kalınarak yürütülen bu çalışma sayesinde öğrencilerimiz parlamento usulüne göre müzakere ve münazara yöntemini öğrendiler.