Dünyanın sayılı uluslararası turnuvalarından biri olan “ The World Scholar’s Cup”ın Barselona’da yapılan 2. etabına katılan öğrencilerimiz, yarışmadan altın ve gümüş madalyalar ile döndüler.

İlk etabı 21-22 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Koç Okullarının ev sahipliğinde yapılan, 600’e yakın öğrenci ve yaklaşık 200 takımın katıldığı uluslararası bir öğrenme festivali olan “The World Scholar’s Cup”a katılan öğrencilerimiz okulumuzu başarıyla temsil ettiler.  WSC’nin ilk etabında altın ve gümüş madalyalar kazanarak ilk 10 takım arasında yerini alan öğrencilerimiz, yarışmanın bir sonraki etabı “Global Round” için Barselona ‘ya gittiler.

21-27 Temmuz 2018 tarihleri arasındaki WSC Barselona etabında 54 ülkeden 2100 öğrencinin katıldığı yarışmada ortaokul (Junior) ve lise (Senior) kategorisindeki altı öğrencimiz, İngilizce öğretmenleri Cevriye DEMİREL ve Nazlıcan GÜLDİKEN eşliğinde okulumuzu temsil etti. Öğrencilerimiz Elif PİŞKİN, Erim ESENOĞLU, Selen ŞENGÜL, Hezal Erinç ÖZTURAN, Bilge KARADENİZ ve İlay KARACA belirlenen tema üzerinde özveri ile çalışarak takım olarak yarıştıkları kategorilerde (Team Debate, Collaborative Writing, Scholar’s Bowl ve Scholar’s Challenge) yaptıkları başarılı sentezleri  ve ifadeleri ile jürilerin dikkatini çekmeyi başardılar. Öğrencilerimiz bu bölümdeki başarılarını ikincilikle taçlandırdılar.

Barcelona’da yoğun ve verimli geçen beş günde öğrencilerimiz farklı deneyimler yaşadılar. Barselona Kongre Merkezindeki açılış töreninden hemen sonra yapılan  “Scavenge -İstasyon Çalışması”yla  farklı ülkelerden gelen öğrenciler karma gruplar halinde yarışarak birbirlerini tanıma ve kültür alışverişinde bulunma fırsatını elde ettiler.

İkinci gün Agora Kampüsü’nde Collaborative Writing (Takım Makale Yarışması) kategorisinde grup olarak yarışan öğrencilerimiz, ardından Scholar’s Challenge (Bireysel Bilgi) Yarışması’nda altı ayrı daldan [Edebiyat (Literature), Bilim (Science ), Sanat (Art), Special Area (Özel Alan) ve Tarih (History) Sosyal Bilimler (Social Studies) ]  toplam 120 soruyu yanıtladılar. Öğleden sonraki Münazara (Debate) aşamasında farklı okullarla eşleşerek oluşturulan her iki takımımız da yaptıkları üç münazaradan ikisini kazandılar.

Öğrencilerimiz turnuvanın üçüncü gününde önce Barselona Kongre Merkezinde yapılan Scholar’s Bowl – Grup Bilgi Yarışması’na ardından da farklı ülkelerden grupların katılmasıyla gerçekleştirilen ve bir yetenek yarışması olan Scholar’s Show’a katıldılar. Öğrencilerimiz yarışmalardan sonra düzenlenen Scholar’s Ball’da eğlenerek günün yorgunluğunu attılar.

Organizasyonun son gününde “Debate Showcase” ve “Scholar’s Show”ın  ikinci etaplarından sonra katılımcı ülkelerin bayrak geçişi ve ödül töreni yapıldı.

Öğrencilerimiz ikinci dil olarak öğrendikleri İngilizcenin kullanımında, anadili İngilizce olan ve ilk yabancı dil olarak İngilizce öğrenen arkadaşlarıyla yaptıkları yarışmalarda oldukça başarılı bir performans sergilediler. Öğrencilerimizi kutluyor, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Yarışmadan altın ve gümüş madalyalar ile dönen öğrencilerimizin isimleri ve madalya kazandıkları alanlar:

 

ORTAOKUL (JUNİORS)

Writing (Makale Yazma ) kategorisinde: Elif PİŞKİN, Altın Madalya (54)

Debate (Münazara) kategorisinde: Elif PİŞKİN, Gümüş Madalya (439)

Scholars Challenge-Art (Sanat Alanında Bireysel Bilgi Yarışması) kategorisinde: Selen ŞENGÜL, Gümüş Madalya

Scholars Bowl (Grup Bilgi Yarışması) kategorisinde: Elif PİŞKİN, Erim ESENOĞLU, Selen ŞENGÜL, Gümüş madalya (141)

School Top Scholars (Takımın en iyi yarışmacısı): Elif PİŞKİN (Altın Madalya)

 

 

LİSE (SENİORS)

Writing (Makale Yazma ) kategorisinde: Hezal Erinç ÖZTURAN, Gümüş Madalya (276)

Debate (Münazara) kategorisinde: Hezal Erinç ÖZTURAN, Gümüş Madalya (215)

Scholars Challenge-Art-Literature-Special Area (Sanat, Edebiyat ve Özel Alanda  Bireysel Bilgi Yarışması) kategorisinde: Hezal Erinç ÖZTURAN , Gümüş Madalya

Scholars Bowl (Grup Bilgi Yarışması) kategorisinde: Hezal Erinç ÖZTURAN, bilge KARADENİZ, İlay KARACA, Gümüş Madalya (144)

School Top Scholars (Takımın en iyi yarışmacısı): Hezal Erinç ÖZTURAN (Altın Madalya)