Dünyanın en büyük gençlik organizasyonlarından biri olup 2007 yılından beri düzenlenen ve kırktan fazla ülkeden yüzlerce takımın yarıştığı “World Scholar’s Cup”a (Dünya Bilginler Kupası) katıldık. Ortaokul ve lise düzeyinde, dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı turnuvanın bölgesel etabının ev sahipliğini İstanbul Koç Okulları yaptı. 600’e yakın öğrencinin ve yaklaşık 200 takımın kıyasıya yarıştığı turnuvada Denizli Özel PEV Okulları olarak madalyalar ve derecelerle dönmeyi başardık. Robert, Koç, Oxbridge Academy, TED Rönesans gibi okulların da takımlarını gönderdiği turnuvanın konusu “An Entangled world” (Karışık Dünya) idi. Bu tema üzerinde çalışan öğrencilerimiz  ‘Debate’, ‘Collaborative Writing’, ‘Scholar’s Bowl’ ve ‘Scholar’s Challenge’ kategorilerinde çalıştıkları konu ile ilgili sentezler yaparken aynı zamanda bilgilerini sınama ve temsil yeteneklerini de geliştirme şansı elde ettiler.

Ortaokuldan ve liseden üçer takım olmak üzere toplamda 6 takımla katıldığımız turnuvada, öğrencilerimiz yeteneklerini, almış oldukları eğitimleri sergileyerek başarılarına yenilerini eklediler.    2 gün süren turnuva boyunca öğrencilerimiz bireysel olarak kazandıkları başarılar dışında, “Writing Team” kompozisyon yazma takım sıralamasında ilk on, “Scholars Bowl Team” takım sıralamasında ilk beş, Scholar’s Challenge kategorisinde ilk beş arasına girip şampiyon takımlar arasına 9. sıradan seçildiler. Ayrıca bütün takımlarımız kendi kategorilerinde en iyi 10 takım arasına girerek yarışmanın temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşecek ikinci aşamasında; Malezya’nın Kuala Lumpur, Avustralya’nın Melbourne, İspanya’nın Barcelona şehirlerinde düzenlenecek olan dünya finallerinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandılar.

Turnuvanın ikinci aşamasında da başarılı olan takımlar Kasım 2018’de Yale Üniversitesinde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’na katılacaklar. Bu süreçte emek veren tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi kutluyor, gelecek turnuvalarda başarılarının devamını diliyoruz.