Dünyanın en büyük gençlik organizasyonlarından biri olan ve kırktan fazla ülkenin takımlarının yarıştığı “World Scholar’s Cup” (Dünya Bilginler Kupası) 2007 yılından bu yana düzenlenmektedir. Ortaokul ve lise düzeyinde dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin hem öğrenip hem de eğlenerek yarıştığı turnuvanın, bölgesel etabının ev sahipliğini 29-30 Mart 2019 tarihinde İstanbul Koç Okulları yaptı.

1000’e yakın öğrencinin ve yaklaşık 300’den fazla takımın kıyasıya yarıştığı, bugüne kadar organizasyonun gerçekleştirdiği en kalabalık bölgesel turnuvada, Özel PEV Okulları olarak kupa, madalya ve derecelerle döndük. Aralarında Robert, Koç, Safari İnternetional School  ve TED gibi okullardan öğrencilerin yer aldığı turnuvanın bu yılki teması “A World on the Margins” (Uçurumun kıyısındaki Dünya) idi. Bu tema üzerinde çalışan öğrencilerimiz;  “Debate”, “Collaborative Writing”, “Scholar’s Bowl” ve “Scholar’s Challenge” kategorilerinde çalıştıkları konu ile ilgili sentez yapıp bilgilerini sınama ve temsil yeteneklerini geliştirme şansı elde ettiler.

İngilizce öğretmenlerimiz rehberliğinde yirmi yedi öğrencimizin okulumuzu temsilen yer aldığı turnuvada, öğrencilerimiz madalya koleksiyonlarına yenilerini ekleyerek bir kez daha dünya finallerine gitmeye hak kazandılar. Ortaokuldan 4 ve liseden 5 takım olmak üzere toplamda 9 takımla katıldığımız turnuvada; öğrencilerimiz her zaman, her alanda olduğu gibi bu sene de başarılarına yenilerini eklediler. İki gün süren turnuva süresince öğrencilerimizden Sıla Erol “Writing Champions” alanında birincilik elde etti. Bunun yanı sıra öğrencilerimizden Bilge Karadeniz, Kerem Gürsoy ve Sıla Erol “Team Writing” alanında beşincilik elde ederek okulumuza bir kupa kazandırdılar. Hezal Erinç Özturan, Asude Kök ve Buse Değirmencioğlu ‘’Team Bowl’’ alanında yedincilik elde ederek ‘’Qualified Champion Teams’’ sıralamasında da ilk 10’a girdiler. Yine öğrencilerimizden Ezgi Başol, Nehir Sücüllü ve Sıla Yapan ‘’Team Writing’’ alanında yedincilik elde ettiler.

 

Yarışmadan altın ve gümüş madalyalar ile dönen öğrencilerimizin isimleri ve madalya kazandıkları alanlar:

 

Ortaokul(Juniors)

Eren Özden                 2 Gümüş 3 Altın

Selen Şengül               2 Gümüş 5 Altın

Batı Alayont               2 Gümüş 6 Altın

Deniz Özalp                3 Gümüş 1 Altın

Bilge Kağan Akkılıç     2 Gümüş 2 Altın

Ege Özturan               6 Gümüş 1 Altın

Candan Yılmaz           2 Gümüş

Nevzat Ünal               2 Gümüş 1 Altın

Ilgaz Çalık                   3 Gümüş

Eda Hastaoğlu            4 Gümüş

Ayşe Rüya Kaya          3 Gümüş

Yiğit Höcek                 3 Gümüş

 

Lise (Seniors)

Hezal Erinç Özturan   8 Altın 2 Gümüş

Asude Kök                  5 Altın 2 Gümüş

Buse Değirmencioğlu 5 Altın 1 Gümüş

Sude Sarı                    1 Altın

Ozan Kayhan              1 Altın 2 Gümüş

Erdoğan Kocabaş       1 Altın 1 Gümüş

Yağız Çetin                  1 Altın

Batuhan Kocasert      1 Altın

Deniz Belge                2 Altın

Kerem Gürsoy            2 Altın 1 Gümüş 1 Kupa

Bilge Karadeniz          2 Altın 1Gümüş 1 Kupa

Sıla Erol                      6 Altın 1 Gümüş 1 Kupa

Ezgi Başol                   2 Altın

Nehir Sücüllü              2 Altın 1 Gümüş

Sıla Yapan                   3 Altın 1 Gümüş

Ayrıca turnuvaya katılan bütün takımlarımız yarışmanın haziran, temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşecek ikinci aşamasında Beijing(Çin), Astana(Kazakistan, Sydney(Avustralya), Manila(Filipinler), Hague(Hollanda,) Durban(Güney Afrika) dünya finallerinden birinde “Senior” ve ‘’Junior’’ kategorisinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandılar.

Dünya finallerinde başarılı olan takımlar ise Kasım 2019’da Yale Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Şampiyonlar Turnuvası’na katılacaklar.