Sevgili Veliler,

Çocuğunuzun minik adımlarla ilkokula başladığı günü dün gibi hatırladığınıza eminiz. Şimdi ise daha büyük adımlarla eğitim hayatında başka bir kapı aralanıyor. Yaşanacak süreçler konusunda önceden bilgi sahibi olmak, doğru kararlar vermemizi ve sonuca ulaşmamızı sağlar. Sahip olduğumuz bu deneyimle siz velilerimizin ihtiyaç duyacağı bilgileri de paylaşarak bu süreci öğrencilerimiz için kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu yoldan hareketle ilkokuldan ortaokula geçişte sınıfların hangi kriterlere göre belirleneceği konusunda sizi aydınlatmak istedik.

Sınıf ayrımı konusunda dikkat edilmesi gereken  pek çok kriter bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmayı 4. Sınıf öğretmenlerimiz, 4.sınıf branş öğretmenlerimiz ve okul rehber öğretmenimizden oluşan bir ekip yürütmektedir.  Öncelikle bütün çocuklar var olan bilgi ve yetenekleri doğrultusunda eşsiz ve değerli olduklarından yola çıkarak homojen sınıflar oluşturmayı kendimize temel ilke edindik. Öğrencilerin

  • Hazırbulunuşluk seviyeleri
  • Sosyal gelişimleri
  • Akademik başarı düzeyleri
  • Kız-erkek öğrenci sayısının dengeli olması ,
  • Öğrencilerin sosyal ilişkilerinin akademik süreci etkilememesi adına tüm öğrenciler bu belirtilen başlıklar altında tek tek değerlendirilip, 4 sınıfa eşit şekilde, özenle dağıtılmıştır.

Yeni bir kademe; yeni bir sınıf, yeni bir sosyal çevre edinmeyi gerektirir. Pek çok çocuk için bu durum akademik değişikliklerden daha kaygı verici olabilir. Okulun ilk günlerinden itibaren her biri kendine yeni bir sosyal çevre oluşturmaya çalışacak. Ancak her çocuk için bu süreç farklılık gösterebilir. İlkokulda alıştığı akran çevresini, yukarıda  belirlenen kriterler nedeniyle ilk zamanlar ortaokulda bulamayabilir.Bazıları ilk günden pek çok arkadaş edinirken arkadaşlık konusunda daha seçici olan bazı öğrenciler için bu daha fazla zaman alır.

Bir gruba ait olma bilincinin oluşması ve hayatımızda karşımıza çıkan değişiklikleri fırsata çevirme konusunda bizlerin yükleyeceği anlamlar, çocuğun da sınıf aidiyeti algısının şekillenmesinde çok etkilidir. siz velilerimizin ve öğrencilerimizin okula uyum süreçlerinde  ihtiyaç duyduğunuz  desteği okul rehberlik birimimizden sağlayabilirsiniz.