Özel PEV Okulları olarak hafta sonunu üç farklı eğitimle tamamladık. Öğretmen ve idarecilerimiz İstanbul’da TEDx İstanbul ve Eğitimde Gelecek Konferansı’na, Eskişehir’de ise ÖRAV Eğitim Şenliği’ne katıldılar.

11 Kasım 2017 Cumartesi günü Zorlu Performans Sanatları Merkezinde gerçekleşen ve moderatörlüğünü Gazeteci-Televizyoncu Aslı Şafak’ın yaptığı TEDx İstanbul etkinliğinin bu dönemki teması “umut” idi. Etkinlikte Zülfü Livaneli, Kanber Bozan, Kalben, Oktay Mahmuti, Saadet Özkan, Betül Arım, Umut Vedat gibi medya, sanat, spor, eğitim, edebiyat ve sosyal yaşamda fikirleri ve yaptıklarıyla toplumda yer edinmiş birçok konuşmacı “Umut insanın kendisidir, tek bir ihtimal bile umudu yaratmaya yeter.” üzerine konuşmalar yaparken Suriyeli Kadınlar Korosu da umutlarını ve yaşadıklarını söyledikleri şarkılarla dile getirdiler.

“Öğretmen Olmak” temasıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen 3. ÖRAV Eğitim Şenliği kapsamında ise düzenlenen panel ve konuşmaların yanı sıra “Bilinçli Farkındalık, Dijital Akış Tasarımı, Galileo Sınıfta, Sanat Eleştirisi, Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin” gibi 18 farklı başlıkta gerçekleştirilen ÖRAV Atölyelerine katılma imkânı bulduk. Prof. Dr. Acar Baltaş, Prof. Dr. Belma Tuğrul, Dr. Selçuk Can Güven gibi alanında uzman konuşmacılar konuşmalarında değişim, beyin ve öğrenme, dünyadaki eğitim örnekleri konularına dikkat çektiler.

Boğaziçi, ODTÜ ve MEF üniversitelerinin eğitim fakülteleri koordinasyonunda düzenlenen Eğitimde Gelecek Konferansında da yer alan öğretmenlerimiz “Dijital Çağda Eğitim”, “Eşit ve Adil Eğitim”, “Gelenekten Geleceğe Yerelden Küresele Eğitim”, “Gelecekte Öğretmen Eğitimi”, “Eğitimde Fark Yaratanlar” temalarına ait sunumları izlediler ve iki gün boyunca 1500 eğitimci ile bir araya gelerek eğitimi ve değişimi tartışarak öğrendiler.