Öğrencilerimizi ilgi duydukları meslekler ile tanıştırmak, onların bu meslekler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, motivasyon, farkındalık ve hedef belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla 16-17 ve 19 Nisan’da  konferans salonunda lise öğrencilerimize yönelik Kariyer Günleri etkinliği düzenledik.

‘’Kariyer Günleri’’nin ilk gününde öğrencilerimizin hedeflerini sağlıklı bir şekilde belirlemeleri, meslekleri eğitim aşaması ve çalışma koşulları bakımından daha iyi tanıyıp irdelemeleri, meslek tercihi ve kariyer planlamasında doğru adım atmaları adına farklı meslek gruplarından alanında uzman kişileri okulumuzda ağırladık.

Öğrencilerimiz; Endüstri Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aşkıner GÜNGÖR, Mekatronik Mühendisi Emin TERZİOĞLU, Yazılım Mühendisi Hayati GÜNEY, Makine Mühendisi Zekai Göksel PARLAR, Malzeme Bilimi Mühendisi Ozan DEMİRER, Elektrik Mühendisi Muhammet Bekir EGE, ARGE Müdürü İlker ERTUNA, Avukat Hasan Ozan ORPAK, Veteriner Tolga ÖZER, Fizyoterapist Onur TAŞÇI, Diş Hekimi Arsevi ŞAHİN, Diyetisyen Burcu YILMAZ, Psikiyatr Kemal AKPINAR, Psikolog Tenzile GEBEŞ, Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahika Pınar AKYER, Eczacı Mukaddes Pekin BAŞDİL, Reklam ve Pazarlama Uzmanı Aziz YALÇIN, Resim Öğretmeni ve Karikatürist Mehmet SELÇUK’u masalarında ziyaret ederek bireysel ve grup halinde bilgi edinme şansı elde ettiler.

Konuklarımız söyleşide; günümüzde birçok kişinin eğitimi boyunca iş yaşamına yönelik bireysel kariyer hedefi belirlediğini, bunlara ulaşmak için kendini geliştirmeye çalıştığını, kurumların da bünyesindeki personele yönelik kariyer planları yaptığını belirttiler ve hayal kurmanın, ne istediğini bilmenin, çalışmanın, araştırmanın ve çok yönlü olmanın önemine vurgu yaptılar.

Öğrencilerimizin konuklarla son derece samimi, keyifli ve yararlı geçen sohbetleri sonunda öğrencilerimiz hem mesleklerle ilgili akıllarındaki sorulara cevap buldular hem de meslek yaşamının içinde olan kişilerle konuşarak örnek alabilecekleri kişileri tanımış oldular.

Kariyer Günlerinin birinci gününü Kariyer Koçu ve Danışman, Ulusal Kelebek Projesi Kurucusu, ‘’Kelebeğim Olur Musun?’’ adlı kitabın yazarı Yelda Yolay KAZANOĞLU’nun ‘’Güçlü Aile’’ isimli veli semineriyle tamamladık. Yelda Yolay KAZANOĞLU; güçlü ailenin, hissetmenin, aile bireylerine ve gençlere etkisini anlatarak bilinçli farkındalığa vurgu yaptı.

Kariyer Günlerinin ikinci gününde Psikolog Cengiz Türkmen’in ‘’Farkındalığımın Farkındayım’’ isimli öğrenci semineri gerçekleşti. Cengiz Türkmen, seminerinde öğrencilerin motivasyon, hedef belirleme ve mesleki kariyer süreçlerine değinerek mesleki ve kişisel başarının yol haritasını oluşturacak doğru yöntemleri anlattı. Programımızın son gününde ise okulumuz mezunlarından Eylül DOĞAN, Bilşen CIRBAN, Oğuz Aycan İÇKİN, Bahar ESİN ve Çağrı YÜKSEL  lise öğrencilerimizle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler.