PEV Koleji Sanat Atölyesi Kulübü ve resim kursu öğrencileri, sanat eserleri vasıtasıyla dünyamızdaki olumsuz gelişmelere vurgu yapmak amacıyla göz dolduran bir sergiye imza attılar.

Sergide atık malzemelerden teneke kutularına, plastik şişelerin denizlere atılmasından çevre kirliliğine kadar pek çok konu geniş bir yelpazede ele alındı.  Öğrenciler,  insanların yüksek binalar içerisinde sıkışıp kalması ve doğadan kopuk bir şekilde yaşamalarını temsilen karton kutulardan büyük bir bina maketi yaparak yaşam alanlarımızı gözler önüne serdi.

Bunun yanında resim çalışmalarına da yer verilen sergide her bir öğrenci, denizlerin  ve okyanusların plastik atıkların istilası altında olduğunu vurgulamak amacıyla kendi tasarım eserlerini tuvallerine yansıtarak deniz kirliliğine dikkat çekmeye çalıştı.

Kış aylarında yemek bulmakta zorlanan kuşlar için hazırlanan kuş yemlikleri de serginin bir diğer konusuydu. Çocuklar meyve suyu ambalajından kuş yemlikleri yaptılar ve kış aylarında böyle yemliklerin hazırlanmasının ne kadar kolay olduğunu ürünleriyle ortaya koydular.

Ayrıca sergide umut barındıran insanları anlatmak amacıyla hazırlanan insan heykelleri de göz doldurdu. Heykellerin yanına bırakılan kağıt, kalem ve kumbara ile çocuklar; “Bir umut neleri değiştirebilir?” sorusuna çeşitli cevaplar aradılar. Sergi sonunda açılan kumbaradan çıkan notlarda genellikle “Bir umut eğitim sistemini, kötülüğü, insanlığı, geleceği değiştirebilir ve şiddeti yok edebilir.” şeklinde cevaplarının verilmesi düşündürücü ve bir o kadar da umut verici oldu.